Fakty i mity o pracy w IT

Branża IT cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych osób. Mają oni nadzieje na dobre zarobki, interesującą karierę zawodową jak również luźną atmosferę w pracy. Przez to informatyka oraz kierunki pokrewne są często oblegane przez studentów.

Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że do najlepiej zarabiających grup w Polsce należą pracownicy działów IT. Najmniej zarabiają serwisanci pracujący przy naprawach sprzętu, sieci oraz konsultacji telefonicznych (ich wynagrodzenie to ok 2,5 tys. zł.). Najwięcej zarabiają programiści mało popularnych języków programowania (od 5 do 10 tys.), a także dyrektorzy działów informatyki oraz informacji w dużych korporacjach, oni otrzymują jeszcze większe wynagrodzenie. Na wysokie zarobki mają także szansę projektanci stron oraz serwisów internetowych (ok 5 tys. zł.).

Najbardziej rozpowszechnione fakty i mity o pracy w IT:

  • Znaczące są ukończone studia informatyczne na renomowanej uczelni. Jest to prawda jak również mit, wielkie korporacje mogą, choć wcale nie muszą przyjmować absolwentów takich studiów, lecz i tak najbardziej liczy się portfolio oraz praktyczne umiejętności jak również przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Za to mniejsze firmy zwykle nie zwracają wcale uwagi na rodzaj ukończonej uczelni.
  • Dobry informatyk bez kłopotu zdobędzie zatrudnienie. W pewnym sensie jest to prawda. Informatyk, który jest obeznany w swoim zawodzie oraz stale się doszkala znajdzie dość szybko znajdzie zatrudnienie. Inną rzeczą są proponowane zarobki jak również inne warunki współpracy, a tu bywa różnie wszystko zależy od branży, regionu, doświadczenia, a także konkurencji na rynku pracy.
  • Informatycy ciągle pracują po godzinach, prawie wcale nie wychodzą z domu/biura. Mit. Praktycznie jak w każdym zawodzie zależy to od: specyfikacji wykonywanej pracy, obowiązków nadanych przez szefa, a także umiejętności organizacji pracy.
  • Branża IT wymaga, aby nieustannie być na bieżąco, doszkalać się także samemu. Prawda. Specjalizacja ta bardzo szybko się zmienia a postęp jest ogromny, dlatego zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie.
  • Każdy, kto posiada minimalną wiedzę może pisać profesjonalne strony internetowe. Mit. Szefowie firm zajmujących się tworzeniem stron, skarżą się, że rynek psują osoby, którym wydaje się, że potrafią tworzyć profesjonalne strony www.
  • Studia informatyczne zapewniają pracę w zawodzie. Mit. Rzecz jasna studia są bardzo pomocne. Lecz jeżeli sami nie będziemy się uczyć oraz pracować, zdobywając praktyczne umiejętności sam dyplom nam nic nie da.
  • Każdy pracownik IT może pracować zdalnie. Mit. Dużo zależy od rodzaju, a także miejsca zatrudnienia jak również od rodzaju wykonywanej pracy. Prawdą jest, że programiści, graficy czy też pracownicy tzw help desk mogą pracować praktycznie w każdym miejscu, również w domu, to w wielu sytuacjach ich obecność w firmie jest wymagana.
  • Programiści oraz administratorzy mają być głównie geniuszami komputerowymi, a ich wygląd oraz sposób zachowania się nie mają praktycznie znaczenia. Mit. Zwłaszcza administratorzy muszą potrafić nawiązywać relacje interpersonalne na wysokim poziomie – w trakcie szkoleń pracowników. Każdy pracownik IT zwykle musi brać udział w szkoleniach oraz konferencjach.
  • Pracodawcy zwykle zatrudniają informatyków z potwierdzoną, największą wiedzą teoretyczną w danej dziedzinie. Mit. Najważniejsze są umiejętności praktyczne, a jeszcze bardziej doświadczenie.
  • Branża IT jest mało ciekawa, nie ma wyjazdów ani konferencji zagranicznych. Mit. Zależne to jest od firmy, lecz szefowie z reguły chętnie wysyłają informatyków na kursy doszkalające jak również do prac w innych filiach firmy, także podróżować można i w tym zawodzie.
  • Młodzi informatycy, zwłaszcza programiści nie mogą od początku liczyć na dobrze płatną pracę. Po części jest to prawda, referencje oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe są istotne. W wielu przypadkach jednak ważniejsza może być dobra prezentacja własnych umiejętności, portfolio, a także wiedza jaką wykażemy się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Programiści „korporacyjni” nie lubią być określani informatykami. . Wiąże się to z prestiżem oraz z faktem, że informatycy, którzy w firmach są ludźmi od wszystkiego, zarabiają znacznie mnie niż eksperci tworzący oprogramowanie.

grafika: www.sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?