Walka o wizy

Polacy nadal walczą o zniesienie wiz wjazdowych do Stanów Zjednoczonych. Po raz kolejny okazuje się, że moment ten może się opóźnić. Nie powinniśmy być tym zaskoczeni.

Ambasador Polski w USA informuje, że parlament rozważa możliwość głosowania w sprawie ustawy imigracyjnej w osobnych aktach zamiast w całości. Wskutek tego pojawia się ryzyko, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków zostanie wykluczona z głosowania, ponieważ nie jest ona uznawana za jeden z priorytetów. Sposób głosowania jeszcze nie został przesądzony, ale wiele wskazuje na to, że przyjęty zostanie sposób niekorzystny z naszego punktu widzenia.

Niektórzy obserwatorzy argumentują, że wizy Polakom nie są potrzebne, ponieważ po ich wprowadzeniu ruch między Stanami a Polską nie wzrósłby w widocznym stopniu. Osoby, które chcą pojechać do USA, i tak to zrobią – spełniając obowiązek wizowy. Z drugiej strony argumentuje się, że Polska nie spełnia obecnie wymogów formalnych do uzyskania możliwości bezproblemowego wjazdu. Zbyt wiele wniosków o wydanie wiz zostaje odrzuconych, aby umożliwić naszym rodakom możliwość swobodnego przekraczania amerykańskiej granicy.

Zwolennicy zniesienia wiz twierdzą, że Polakom taki gest po prostu się należy. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych partnerów USA, otwarcie popierającym amerykańską politykę i współpracującym w licznych przedsięwzięciach. Co bardziej krytyczni obserwatorzy twierdzą, że sprawa wiz jest polityczną przynętą; Polacy są skłaniani do współpracy w zamian za same obietnice zniesienia obowiązku wizowego.

Chcielibyśmy mieć możliwość wjazdu do USA na tak przystępnych warunkach, jakie oferują kraje europejskie. Bilety na autokary do Niemiec czy Francji można wykorzystać bez konieczności borykania się z biurokratycznymi utrudnieniami. Wygląda jednak na to, że w najbliższych latach nie powinniśmy liczyć na ułatwienia – ponieważ dla polityków ze Stanów jesteśmy krajem zbyt małym i zbyt mało znaczącym, aby w obliczu kryzysu gospodarczego oraz tarć wewnątrz kraju zajmowano się naszymi sprawami. To rzeczywistość, z którą możemy się tylko pogodzić.

MP

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?