Odkrycie łazika Opportunity

MER-B (Mars Exploration Rover – B, czyli Marsjański Łazik Badawczy – B) Opportunity niedawno dokonał być może najważniejszego odkrycia związanego z czerwoną planetą.

W maju 2013 roku, po przebyciu 35 kilometrów po powierzchni Marsa i przesłaniu do NASA ogromnej ilości cennych danych, łazik Opportunity zbadał skałę nazwaną przez naukowców „Esperance” – dostarczając informacje, które zmieniły postrzeganie czerwonej planety. Okazało się, że skała została poddana erozji, którą spowodowała woda o neutralnym pH.

Co to znaczy? Mówiąc krótko: było już jasne, że kiedyś na Marsie istniała woda o wysokim współczynniku kwasowości, w której mogły egzystować proste, za to bardzo wytrzymałe organizmy; teraz jednak wiemy, że istniała również woda prawdopodobnie zdatna do picia.

Implikacje odkrycia Opportunity są ogromne: najprawdopodobniej planeta we wczesnym okresie istnienia posiadała warunki niezbędne do powstania nawet bardziej złożonych form życia. Co prawda to nie znaczy, że na pewno istniały na niej organizmy żywe, ale sugeruje taką możliwość; sugeruje, że być może Układ Słoneczny był domem organizmów o wiele starszych niż jakiekolwiek formy ziemskiego życia. Poznanie ich, a następnie zbadanie przyczyny ich wyginięcia, mogłoby odsłonić wiele tajemnic i pozwolić lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Być może najbardziej zaskakującą informacją związaną z odkryciem Opportunity jest fakt, że łazik został wysłany na Marsa w 2004 roku, a jego misja miała trwać zaledwie 90 dni. Maszyna sprawuje się jednak lepiej niż przewidywano, nieustannie od dziewięciu lat gromadząc cenne informacje o czerwonej planecie.

Niestety nie działa już wysłany równolegle z Opportunity łazik Spirit, który przestał nadawać 22 marca 2010 roku – prawdopodobnie w wyniku wyczerpania baterii. Można tylko mieć nadzieję, że działający już niemal rok łazik Curiosity okaże się równie wytrzymały.

Jeżeli interesują Cię podróże – nie tylko kosmiczne – zapraszamy do portalu BiletyAutokarowe.pl, w którym nie tylko kupisz bilety autokarowe Eurobus i ponad 90 innych linii, ale również znajdziesz najnowsze informacje i ciekawostki z rynku turystycznego.

MP


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?