Słynne Kamienice w Gdańsku – Dom Uphagena i inne

Gdańsk bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych polskich miast mających także jedną z najpiękniejszych i najciekawszych historii z pozostałych miast w kraju. Gdańsk tworzący razem z Sopotem i Gdynią ponad milionową aglomerację o nazwie Trójmiasto położony jest na północy Polski nad Motławą tuż obok Zatoki Gdańskiej. Te jakże ważne położenie miasta przyczyniło się istotnie do jego gospodarczego rozwoju. Jako, że od zawsze kupcy byli jedną z najistotniejszych klas w hierarchii społecznej za duże kwoty mogli pozwolić sobie na budowę lub też kupno kamienic w najbardziej prestiżowych częściach miasta.

Najsłynniejsze gdańskie kamienice położone są naturalnie na najbardziej prestiżowych ulicach – takich jak Długi Targ lub ulica Długa.

Jedna z najbardziej znanych kamienic z pewnością jest Dom Uphagena. Kamienica ta powstała w ostatnich dziesięcioleciach XVIII wieku i od początku była domem rajcy gdańskiego – Jana Uphagena. Kamienica ta zachowała swoje pierwotne wnętrze oraz wystrój- zawdzięcza to zapisom Uphagena który swoim spadkobiercom zabronił dokonywania jakichkolwiek zmian w wystroju budynku.

W okresie II wojny światowej naziści zdemontowali wyposażenie kamienicy i je wywieźli z miasta, w kilka lat po upadku ZSRR, część eksponatów powróciła z powrotem do kamienicy i obecnie można ją zobaczyć w stanie z przed kilku wieków. Jedną z najbardziej znanych kamienic w Gdańsku bez wątpienia jest również Dom Schumannów. Kamienica ta powstała na styl renesansowy w 1560 roku i znajduje się przy ulicy Długiej 45. Nazwa domu pochodzi od ich właścicieli znanego gdańskiego rodu patrycjuszy – Schumannów. Na początku XX wieku kamienica została wykupiona przez berlińską spółkę Disconto Gesellschaft Danzig, która w tym miejscu kontynuowała istnienie kawiarni.

W okresie II wojny światowej Dom Schumannów został dotkliwie zdewastowany. Dzięki jednak staraniom władz Gdańska, zwykłych mieszkańców i przede wszystkim przewodników gdańskich udało się tą kamienicę odbudować i od tego czasu pozostała ona siedzibą między innymi Gdańskiego Oddziału PTTK, Koła Przewodników Miejskich, Informacji Turystycznej oraz pokoi gościnnych „Dom Schumannów”.

Ostatnia kamienicą jaką chciałam wymienić jest Dom Toarzystwa Przyrodniczego. Kamienica budowana była w latach 1597-1599 wg projektu znanego nam już projektanta z Niderlandów – Antoniego van Obberghena dla kupca Hansa Kopego. Kamienica ta wyróżnia się na tle innych przede wszystkim swoją wielkością oraz masywnym wyglądem – kamienica ta liczy ponad 30m wysokości, choć jej najwyższy punkt – iglica z hełmem i latarnią mierzy ponad 36 metrów.

Kamienica ta prawdopodobnie była połączeniem mieszkań z magazynami, a jej duża ilość pomieszczeń wynajmowana była przez obcych kupców podczas ich pobytu w Gdańsku. Okres II wojny światowej zdewastował budynek doszczętnie – jednak w latach 1956-1958 udało się go odbudować.

Zapraszam zatem do wybrania się do Gdańska szczególnie proponuje obejrzenie wszystkich w/w kamienic, każdy kto chciałby zostać dłużej musi skorzystać z atrakcyjnej oferty udostępnionej przez znane w Polsce z wysokiego komfortu a także wspaniałych posiłków – Hotele Gdańsk. Zdecydowanie Trzeba tutaj odwiedzić Hotel Bartan słynący z połączenia dobrej konkurencyjnej ceny z najwyższa jakością obsługi.

Trzeba jednak pamiętać, że Gdańsk posiada Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w centrum. Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wynajem sal konferencyjnych

Artykuł godny polecenia – redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?